PayPal

PayPal


PayPal, İnternet üzerinden çalışan online bir ödeme sistemi. Kredi kartı kullanarak veya kullanmayarak, İnternet üzerinden güvenli alışveriş yapılmasını ya da istenilen kişiye sadece bir e-posta adresi aracılığıyla para gönderilmesini sağlar.

PayPal; Belçika, Almanya, Avusturya, Fransa, İsviçre, İspanya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri'nde yerel web siteleri bulundurmaktadır.

PayPal ile Amerikan doları ve Japon yeni gibi birden çok para birimini kullanarak ödeme yapılabilir. Bu para birimleri arasındaki değişimleri PayPal kendi döviz kurları ile otomatik olarak yapar. Paypal'ın döviz kurları paypal sitesinden öğrenilebilir. Ayrıca Türk lirasıyla da ödeme alabilir ya da ödeme yapılabilmektedir.

PayPal, 21 Ekim 2020 tarihinde kripto para piyasasına girdiğini duyurdu. Bu açıklamaya göre PayPal kullanıcıları 2021 yılından itibaren 26 milyon tüccardan alışveriş yapmak için kripto para birimlerini kullanabilecek.İlk etapta Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash ve Litecoin kripto paralarının destekleneceğini açıklayan şirket, bu ödeme sistemi için Paxos ile ortaklık kurdu.

30 Mayıs 2016 tarihinde resmi İnternet sitesinde yayımlanan bildiri ile PayPal'ın Türkiye'deki faaliyetlerini durdurduğu açıklandı. Gerekçe olarak ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na (BDDK) yaptığı lisans başvurusunun reddedilmesi gösterildi.