Amerika'da Banka Hesabı Açmak

Amerika'da Banka Hesabı Açmak


Türkiye’den Amerika’da banka hesabı açmak
ABD’de paranızı güvenli bir yerde tutmak ve ülke içinden gelen ödemeleri kolaylıkla almak için Amerika’da banka hesabı açmak isteyebilirsiniz.

ABD’de banka hesabı açmak için ABD vatandaşı olmanız gerekmez. Türk vatandaşları ABD’de herhangi bir bankaya gidip hesap açabilirler.

Banka tercihinizi Türkiye’de de faaliyet gösteren uluslararası bankalardan yana kullanabileceğiniz gibi Amerikan bankalarını da tercih edebilirsiniz. Bank of America, JPMorgan Chase Bank, TD Bank ve Wells Fargo; ABD’nin en büyük bankalarındandır.

Bu bankalardan birini tercih etmeniz durumunda yaygın şube ve ATM ağından da faydalanabilirsiniz.

Amerika’da banka hesabı açmak için ABD’de çalışmanız veya yaşamanız gerekmiyor. Birçok banka sosyal güvenlik numarası (SSN) olmadan da müşterilerine hesap açabiliyor.¹ Ülkeye kısa süreliğine gelmiş olabilirsiniz ya da öğrenci olabilirsiniz. Her iki durumda da ABD’deki bankalardan birine gidip hesap açabilirsiniz.

Amerika’da bir banka hesabı açmak için sizden istenen birtakım belgeler bulunmaktadır. Bankaya giderken aşağıdaki belgeleri yanınızda bulundurmanız faydalı olacaktır.

Fotoğraflı kimlik belgesi: Yabancılar için pasaport, fotoğraflı kimlik belgesi yerine geçmektedir.
Öğrenci belgesi: Öğrenciyseniz üniversite kimliğiniz ya da üniversitenizden alacağınız öğrenim durumunuzu gösteren belge yeterli olacaktır.
Sosyal Güvenlik Numarası: Social Security Number’ın kısaltımı olan SSN’e sahip olmanız şart değil ancak oturum ya da çalışma izniniz varsa bu numaranızı da bankaya bildirmeniz gerekmektedir. Bazı bankalar SSN yerine ITIN (Individual Taxpayer Identification Number) de kabul etmektedir.¹ SSN’niniz yoksa ITIN’e başvurabilirsiniz.
Depozito: Hesap açılışında hesabınıza bir miktar para yatırmanız istenmektedir. Depozito miktarı, bankadan bankaya değişiklik gösterse de 50 ile 100 dolar arasında düşünebilirsiniz.
Kısacası, herhangi bir Amerikan bankasına pasaportunuzla gitmeniz durumunuzda hesap açma işlemlerinizi bir müşteri temsilcisiyle kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bu görüşme için yaklaşık 30 dakika ayırmanız önerilir.

Hesabınız açıldığı anda bankanın size vereceği debit kartı kullanmaya başlayabilirsiniz. ABD’de Türkiye’deki gibi kartın adrese gönderilmesini beklemeden, direkt banka şubesinden ön ödemeli kartınızı alabiliyorsunuz.

Bunların haricinde,

İsterseniz Wise ile geleneksel bankacılık kesintilerine takılmadan Amerikan Doları IBAN ve banka hesabı açabilirsiniz.

Buradan referansımla bir Wise hesabı açarak ilk 2 seferde ücretsiz gönderim hakkı, diğer gönderimlerinizde Alman bankalarına göre %85 daha uygun gönderimler yapabilirsiniz. https://wise.com/invite/u/birolcakir