İngiltere yüksek mahkemesi hükümeti haklı buldu ve Ankara Antlaşması ile de olsa UK'ye uzun dönem vize ile gelen herkesin süresiz oturum için 5 tam yıl, her yıl için 184 gün ve üzeri UK de bulunmuş olması, Life In The UK ve Dil testini vermiş olması ve kişi başı £2.389 başvuru ücreti ödeme şartlarını onayladı.


Başvuru Şartları

➤ Birleşik Krallıkta, Ankara anlaşması iş kurma vizesi veya Türk İşçi vizesi ile bulunuyor olmanız lazım
 Ankara anlaşması iş kurma vizesi ile UK'de iseniz, başvuru sırasında iş yerinizin aktif olması gerekiyor, Türk İşçi vizesi ile UK de iseniz, başvuru sırasında işinize devam ediyor olmanız gerekiyor
➤ UK'de 5 tam yıldır çalışıyor/yaşıyor olmanız gerekiyor
➤ İngilizce GESE B1 dil yeterlilik testini geçmiş olmanız gerekiyor (18 yaş altı çocuklar, 65 yaş üstü yaşlılar ve engelli bireyler bu sınavdan muaftır) Alacağınız İngilizce testinin ömrü başvuru yaptığınız zamandan geçerli olmak üzere en fazla 2 yıldır.
➤ Life in the UK Testini geçmiş olmanız lazım(18 yaş altı çocuklar, 65 yaş üstü yaşlılar ve engelli bireyler bu sınavdan muaftır) Bu test sonucu ömür boyu geçerlidir.
➤ Kişi Başı £2.389 başvuru ücreti ödemeniz gerekiyor
➤ Yılda 180 günden fazla, Birleşik Krallık dışında bulunmamış olmanız gerekiyor (başvuran ve eşi)
➤ Devlet Fonlarına/Yardımlarına (Public Funds) başvurmadan, kendisinizin ve ailenizin geçimini sağlayabildiğinizi ispat etmeniz gerekmektedir
 Sabıka kaydınızın olmaması  "Criminality Threshold" 
➤ 16  yaş ve üstü tüm başvurucuların polis kayıtlarını sunma zorunluluğu vardır (2022 yılından sonraki yıllar için Polis kaydı kaldırılmıştır. Yani 2022 yılından sonraki yıllar için Polis kaydı vermeniz gerekmemektedir ancak 2022 yılı öncesi için Polis kayıtlarınızı verme zorunluluğunuz vardır)