Wikipedia

Wikipedia

Wikipedia kullanıcılar tarafından ortaklaşa olarak birçok dilde hazırlanan; özgür, bağımsız, ücretsiz, reklamsız ve kâr amacı gütmeyen bir internet ansiklopedisidir. MediaWiki yazılımı kullanılarak hazırlanmaktadır.

Vikipedi, 15 Ocak 2001'de Jimmy Wales ve Larry Sanger tarafından başlatıldı ve bugün dünyanın en büyük ve en çok okunan referans eseridir. Vikipedi'nin 300'den fazla dilde ve 200 milyondan fazla sayfası bulunmaktadır.

Vikipedi, herhangi bir kişi tarafından düzenlenebilir ve güncellenebilir. Bu, Vikipedi'yi dinamik ve sürekli gelişen bir kaynak haline getirir. Vikipedi'nin içeriği, kullanıcılar tarafından sağlanan referanslara göre güvenilirlik açısından derecelendirilir.

Vikipedi, eğitim, araştırma, eğlence ve iletişim gibi çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Wikipedia, öğrencilere, öğretmenlere, araştırmacılara, bilgi arayanlara ve daha fazlasına fayda sağlayan bir kaynaktır.

Vikipedi, özgür ve açık kaynaklı bir ansiklopedi olduğu için herkes tarafından kullanılabilir. Bu, Vikipedi'yi herkes için erişilebilir ve kullanışlı bir kaynak haline getirir.