Almanya Schengen Turist Vizesi İle İşçi Olma

Almanya Schengen Turist Vizesi İle İşçi Olma


 Almanya’nın Göç Politikasında Büyük Değişiklik: Turist Vizesiyle Ülkeye Gelenler İş Bulmaları Durumunda Çalışma İzni Alabilecek. Almanya’da İş Bulan Turistler

Almanya, vasıflı iş gücünün ülkeye göçünü kolaylaştırmak amacıyla yeni bir yasa teklifini parlamentoya sunuyor. Yapılan bu önemli değişiklik ile turist vizesiyle Almanya’ya gelen yabancıların, ülkede iş bulmaları durumunda çalışma iznine sahip olabilecekleri belirtiliyor.

Almanya Göç Politikasını Yeniden Şekillendiriyor: Turist Vizesiyle Gelenlere Çalışma İzni Fırsatı

Önerilen bu yasa değişikliği, Alman parlamentosunun bu hafta içerisindeki gündeminde yer alacak. Turist vizesi ile Almanya’ya gelen ziyaretçilerin, uygun bir iş bulmaları halinde vize durumlarını çalışma iznine dönüştürebilmeleri hedefleniyor. Bu sayede, çalışma izni almak için başvurucunun anavatanına geri dönmesine gerek kalmayacak.

Bu düzenleme, vasıflı işçilerin Almanya’ya göçünü teşvik etmeyi ve iş gücü piyasasındaki talebi karşılamayı hedefliyor. Alman hükümeti, bu yasa değişikliği ile global yetenek havuzundan daha fazla yararlanmayı ve yerel ekonomiye katkı sağlamayı umuyor.

Almanya’da Nitelikli İşgücü Göçü Yasası’nda Büyük Değişiklik: Turist Vizesiyle Gelenler İş Bulduklarında Çalışma İzni Alabilecek

Almanya’nın Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP) parlamento grup başkanları Katja Mast, Irene Mihalic ve Johannes Vogel tarafından yapılan bir açıklama ile, Çalışma ve İçişleri Bakanlıklarınca hazırlanan ve Bakanlar Kurulu tarafından 29 Mart’ta kabul edilip meclise sevk edilen Nitelikli İşgücü Göçü Yasası’nın değişiklik tasarısının bu hafta parlamentoda oylanacağı belirtildi.

Önerilen değişiklikler, nitelikli iş gücünün Almanya’ya göçünü kolaylaştırmayı hedefliyor. Bununla birlikte, Almanya’ya turist vizesiyle gelen yabancıların, ülkede iş buldukları takdirde çalışma izni alabilmeleri yönünde önemli bir adım atılıyor. Bu, işçilerin anavatanlarına dönmek zorunda kalmadan Almanya’da çalışabilmesine olanak sağlayacak.

Almanya’nın Vize Reformu: Turist Vizesiyle Gelenlere İş Bulduklarında Çalışma İzni Verilecek

Yasa tasarısının bir diğer önemli değişikliği, Mavi Kart ile Almanya’ya gelecek üniversite mezunlarından istenecek asgari brüt geliri ayda 3 bin 500 euroya düşürmeyi içeriyor. Ayrıca, 29 Mart itibariyle iltica başvurusunda bulunan kişiler, iş bulmaları durumunda istihdam piyasasına dahil olabilecekler.

Çalışma Bakanı Hubertus Heil, yasa değişikliğinin vasıflı işgücünün güvence altına alınmasına önemli bir katkı sağlayacağını vurguladı. İçişleri Bakanı Nancy Faeser ise yaptığı açıklamada bu değişikliğin Almanya’nın iş merkezi olarak güçlü kalmasını ve vasıflı işçi ihtiyacını karşılamayı sağlayacağını belirtti.

Turist Vizesi Artık Çalışma İzni Olabilir: Almanya’da Yeni Göç Yasası Geliyor

Faeser, bürokratik engelleri kaldırmayı ve nitelikli işçilerin hızla Almanya’ya gelerek işe başlamalarını istediklerini dile getirdi. Özellikle hasta ve yaşlı bakımı, sıhhi tesisat, diş sağlığı, inşaat ve altyapı mühendisliği ile inşaat malzemesi üretim alanlarında acil nitelikli personele ihtiyaç olduğu bildirildi.