İngilizce Nedir Nasıl Öğrenilir?

İngilizce Nedir Nasıl Öğrenilir?

Nedir ?

İngilizceye öğrenmeye yeni başlamış değerli arkadaşlarım, öncelikle İngilizceyi kısaca bir tanıyalım , İngiliz dili 600 bin kelimeden oluşmaktadır, 100 bine yakın Fransızca kelime olmak üzere, Latince, İspanyolca,Almanca gibi onlarca farklı dilden kelimelerde İngiliz diline girmiştir, hatta Türkçemizd'en de bu dile bir çok kelime girmiştir, Yoğurt, Ayran, kebap vs gibi.

 

Bahsettiğim 600 bin kelime sizi korkutmasın, sağlıklı bir insanın bir başka dili konuşabilmesi için yaklaşık olarak 3000 / 5000 kelime arası bilmesi yeterlidir.

İngilizce öğrenmeye yeni mi başladınız?  Genel İngilizce, Üniversitelerin İngilizce hazırlık ,İngilizce Öğretmenlik, İngiliz Dil Bilimi, İngiliz Dili ve Edebiyatı, İngilizce Mütercim Tercümanlık, İngilizce Çevirmenlik, Turist Rehberliği, Turizm, Açık lise  veya Açık öğretim fakültesinde mi okuyorsunuz? THY kabin memurluğu / pilotluğu sınavına mı gireceksiniz ?  Erasmus, YDS, YÖK DİL, LYS DİL-1, IELTS, TOEFL mi hazırlanıyorsunuz ? O zaman  doğru yerindesiniz, Lütfen kahvenizi alıp emniyet kemerinizi takıp arkanıza yaslanarak Kaptan Eğitmen Birol hocanızın (Bilimsel ve Teknik) tavsiyelerini ve önerilerini okumaya başlayabilirsiniz.

 

 

Peki dili nasıl öğreneceğiz ?

 

Dil bilimciler en kolay öğrenilen dilin İngilizce olduğunu ancak süreklilik olmazsa en zor öğrenilen dilinde İngilizce olacağını söylemektedirler.

 

Ben uzun yıllara dayanan  tecrübelerimi ve  bu konuda bilimsel çalışma yapmış değerli bilim insanlarının bazı yöntemlerini siz değerli arkadaşlarımla paylaşacağım.

 

Dile yeni başlayanlar için en önemli konu kelime ezberlemek/öğrenmektir, kelime ezberleme işi ilk başta zevkli ve eğlencelidir, dilin içine girdikçe sizi sıkacağı için lütfen ilk 6 ay veya 1 sene süresince günde 5 ila 10 kelime öğrenmeye çalışın, fazla abartmayın ve boğulmayın. çalışırken sıkıldığınız yerde hemen bırakın ve çok farklı şeylerle uğraşın. kelime öğrenme aşamasında en çok şikayet edilen konu, 'hocam ezberlediğim kelimeler aklıma gelmiyor/bu gün ezberliyorum yarın unutuyorum' gibi şikayetlerdir, ancak olay öyle değil sevgili arkadaşlarım,  her kelimeyi ezberliyorsunuz aslında ama farkında değilsiniz sakın pes etmeyin doğru yoldasınız, o öğrendiğiniz/ezberlediğiniz kelimeleri aslında beynimizdeki sol lob da bulunan ilgili dil bölümü alıyor ve depoluyor,  2/3 ay sonra bir okuma, bir dinleme , bir konuşma yaparken beynin ilgili bölümü anında o kelimeyi gözünüze yansıtacak ve aynı anda dilinize aktaracak ve kulağınıza fısıldayacak,bunlar bilimsel çalışmaların sonucu elde edilen kesin sonuçlardır o yüzden sakın pes etmeyin .

 

Nereden Ve Nasıl Başlamalıyım?

 

Yeni başlayanların öğrenmesi gereken  ilk 1500 kelimeyi çalışmaya başlayarak dile giriş yapabilirsiniz. Kelimeler ile birlikte İngilizce başlangıç seviyesi konularını her gün bir konu olarak çalışmaya devam edin. Başlangıç konuları içinde  İngilizcede en önemli konu olan cümle kurabilme yeteneğine sahip olabilmek için İngilizce sözcük dizimi tekniğini çok iyi biliyor olmamız gerekir.

 

Yine İngilizceye yeni başlayan değerli arkadaşlarım İngilizce isim,sıfat, zarf, fiil, düzensiz Fiiler, Phrasal Verbs’ler bunları çok iyi ayırt edip öğrenmeye gayret edin.

 

Başlangıç seviyesi derslerini tamamladıktan sonra hemen İngilizce zamanlara geçiş yapın, zamanları çok iyi öğrenmeniz gerekmektedir, çünkü ileri seviyelere geldiğinizde akıcı bir konuşma , okuma ve tartışma yapabilmek için zamanları çok iyi biliyor olmanız gerekmektedir.

Zamanları çalışırken, anlayın veya anlamayın günde 1-2 saat  İngilizce haber, belgesel veya dizi izlemeye gayret edin.

 

  Zamanları çalışırken veya zamanlar bittikten sonra Hızlı ve sert okumalar yapın (hızlı ve sert okuma demek, ağzınız dönsede dönmese de İngilizce hikaye, roman, dergiyi sesli bi şekilde okuyup, kendi okuduğunuzu duymak demektir, okuduğunuzu duyun, yanlış söylemekten korkmayın sert ve hızlı okumaya devam edin, günde 1-2 sayfa okumaya gayret edin. Bu sert sesli okuma, öncelikle ağzınıza bir konuşma şekli vererek kulağınızı da İngilizceye eğimli hale getirecektir, Günlük yaptığınız dinlemelerin de düzeltmeleri ile ileriki dönemlerde bu yapmış olduğunuz sert sesli okumalar etkin bir şekilde, sorulan soruları veya yapılan konuşmaları anında anlayıp karşılık vermenize veya çevirmenize sağlayacaktır.

 

Ayrıca kendinize bu dili konuşurken bir ağız şekli yapmanız gerekmektedir,  yani Türkçe konuşma ağız yapısı ile başarılı bir İngilizce konuşma yapamazsınız, İngiliz ve Amerikalı insanlara dikkat edin konuşurken ağızları hafif sağa veya sola büküktür , sizde kendiniz konuşurken en güzel aksanı ve akıcı şekli ağzınız hangi halde iken yapıyorsa onu kendinize ağız şekli olarak seçin, göreceksiniz ki ileri seviyelere geldiğinizde  çok akıcı ve güzel konuştuğunuzu hem siz fark edecek hemde etrafınızdakiler size bunu söyleceklerdir (bizim insanımız bu ağız yapma konusunda biraz utangaç ancak şunu samimiyetle söylemek isterim bunu yapmazsanız dili onlar gibi akıcı güzel konuşamazsınız). Konuşmanızı ve okumanızı kaydedip yabancıların konuşma ve okumaları ile karşılaştırın ve bu şekilde yaptığınız hataları duyarak düzeltin.

 

Değerli arkadaşlarım, ileri derece İngilizce  ve mesleki başarı için 5000 genel İngilizce kelime ve mesleğiniz/alanınız ne ise onunla ilgili kelimeleri ve kalıpları öğrenmek zorundasınız. bu size mesleki hayatınız boyunca hangi alanda olursanız olun %100 başarı getirecektir.

 

Saygılarımla arz eder, Mutlu, Sağlık ve Huzur dolu bir hayat dilerim.

Birol Çakır

Eğitmen & Danışman & Çevirmen