Schengen Vizesi ile ülkelere giriş ~ birolcakir.net

Schengen Vizesi ile ülkelere giriş


Bana en çok gelen sorulardan biri de şu; Hocam acaba Bulgaristan veya Romanya vizesi alıp Hollanda veya Almanya ya gidebilir miyim? orada resmi işlemler için başvuruda bulunabilir miyim? (Ankara Anlaşması Vizesi vs gibi)

Bakalım AB birliği ve Türkiye devleti ne diyor?

Bilindiği üzere, Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasındaki iç sınırları kaldıran ve tek bir dış sınır oluşturmayı hedefleyen Schengen Sözleşmesi'ne halihazırda 22 AB üyesi (Fransa, Almanya, Belçika, Hollanda, Lüksemburg, İtalya, İspanya, Portekiz, Yunanistan, Danimarka, Avusturya, Finlandiya, İsveç, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Letonya, Litvanya, Macaristan, Malta, Polonya, Slovenya ve Slovakya) ile AB üyesi olmayan Norveç ve İzlanda taraftır.

Sözkonusu ülkeler arasında sınır kontrollerinin kaldırılmasını sağlayan Schengen uygulamaları çerçevesinde, bir Schengen ülkesi tarafından verilen vize ilke olarak, o ülkeye seyahat amacıyla verilmektedir. Vize hamilinin seyahat programında başka bir Schengen üyesi ülkenin bulunması durumunda, Schengen alanına ilk girişin, vizenin alındığı ülkeden yapılması gerekmektedir. Bir örnekle açıklamak gerekirse, Hollanda'ya giriş yapmak isteyen, umuma mahsus pasaport hamili bir Türk vatandaşının kural olarak Hollanda tarafından verilen bir Schengen vizesi hamili olması gerekmektedir.  Fransa temsilciliğinden alınan bir Schengen vizesi ile Fransa yerine Hollanda'ya giriş yapılması her zaman mümkün olmayabilmektedir. Bu konuda her Schengen ülkesinin ulusal sınır makamlarının son derece geniş takdir yetkileri olduğu bilinmektedir. Bu meyanda zaman zaman herhangi bir Schengen ülkesinden alınmış vize ile bir diğer Schengen ülkesinden ilk girişin yapılmasına izin verilmediği görülmektedir. 

Özellikle Hollanda sınır makamlarının bu konuda titiz davrandıkları ve Schengen vizesini Hollanda dışındaki Schengen ülkelerinden alan Türk vatandaşlarının Schengen bölgesine ilk olarak Hollanda’dan girişlerine genellikle izin vermedikleri bilinmektedir.

Kaynak: http://www.mfa.gov.tr/ 

No comments:

Post a Comment