6. sınıf ingilizce dergi örnekleri ~ birolcakir.net

6. sınıf ingilizce dergi örnekleri


derginin background tasarımlarını görsellerini photoshop'ta düzenle öncelikle kardeşim indesign'da görseller hazır olur üzerine metin yazarsın yani tabi tasarımda yaparsında photoshopta ayarlaman daha iyi olur efektleri falan. İndesing'dada yine aynı anda 10000 sayfa dahi açıp tek 1 temayı tüm sayfalara uygulayabilirsin. sana izliceğin yolları şöyle anlatayım ,

1. Öncelikle derginin teması nasıl olcak bunu düşün ve dergiye yükleyeceğin görselleri photoshop'ta hazırla.
2.İndesing'da ön ve arka kapak çalışmaları en son yapılır sayfalar genelde kapağı açtıktan sonraki sayfadan baz alınarak tasarımlara başlanır bunu unutma.
3.İndesign aç , Document 'e tıkladıktan sonra Önüne açılan sayfada ÖN VE ARKA KAPAK ( arkaları dahil ) onları yokmuş gibi düşün iç sayfası kaçtane olcaksa Number of pages'den yaz page size'dan a4'e falan neyse artık ayarla.
4.Eğer sayfaların arasına düzenli olsun diye bi sütun çekiceksen Alt tarafta Columns var number dediği 1 tane sütun 2 yaparsan 2 tane sütun falan gibi gutter'da sütun aralıklarıdır. ona dokunmasanda olur.
5.Alt taraftaki margins kısmı ise matbaa'ya iş gönderirken kesim payı bırakmak zorundasındır. 0,5 mm yada 0,3 mm gibi boşluklar vermen lazım üstten alttan sağdan soldan gibi onu matbaayla konuşup ölçü ayarlarınıda girersin.
6.Sayfa açıldıktan sonra sağ tarafta üst kısımda Pages var ona tıklarsın.Orada A-MASTER vardır sağ ve sol sayfalar vardır onlar ŞABLON sayfalardır. Orada yaptığın tüm değişikleri aşağıdaki sayfalara yapcaktır. Örneğin : sağ taraftaki sayfaya çift tıklayıp bişe yazarsan sadece sağ taraftaki sayfalara bunu uygulayacaktır sol tarafa dokunmayacaktır.
7. Bu yaptığın şablon sayfadaki yazıalra uygulamalara diğer sayfalarda kilitlidir müdahale edemezsin. Müdahale etmen için diyelim ki ; A-Master : Sol sayfasında bi renkli çizgi attın tüm sol sayfalara attı onu. 5.Sayfada renkli çizgiyi kaldırmak istiyorsun hata verir kaldırmaz. Kaldırmak için PAGES Panelinin üst kısmında yer alan Layer-Links yazar onun en sağında ok vardır 2 tane şu şekilde " >> " onun yanındaki seçeneğe tıklayacaksın önüne açılan pencerede Override All Master Page Items diceksin ve tekrar tasarıma özgün şekilde devam ediceksin.