alanin aminotransferaz

alanin aminotransferaz

ALT testi, kandaki alaninaminotransferaz (ALT) enziminin seviyesini ölçer. Vücutta çeşitli organ ve dokularda üretilen ALT enziminin kandaki seviyeleri bazı hastalıklarda tanı koymada veya düşünülen tanıyı ekarte etmede yardımcıdır. Önceki yıllarda SGPT (serum glutamik pirüvik transaminaz) olarak bilinen bu test, daha çok karaciğer hasarı ile ilgili bilgi verir. Karaciğer fonksiyon testleri içinde yer alan bir test olan ALT, sadece karaciğere özgü hastalıklarda değil farklı bazı doku ve organların hastalıklarında da değişiklik gösterir.

ALT nereden salgılanır ?

Normalde kanda düşük düzeylerde bulunan ALT, en çok karaciğer hasarı olan durumlarda hasarlı hücrelerden açığa çıkarak kanda yükselir. Karaciğer dışında, böbrek hasarında da seviyesi yükselen ALT, daha az miktarlarda kalp, iskelet kasları, pankreas hücrelerin hasarında kana salınır.

ALT testi için gerekli örnek nedir ?

Test koldan alınan kan örneğinde yapılır.

ALT testi neden yapılır ?

Bir kişide karaciğer hasarının olup olmadığının araştırılmasında ALT testi istenir. Karaciğer hasarına bağlı görülen belirtiler şunlardır: Halsizlik, iştah kaybı, bulantı, kusma, sarılık, karın ağrısı, kaşıntı, idrar renginde koyulaşma, dışkı renginde açılma.
Hepatit ve siroz gibi karaciğer hastalıklarının belirlenmesinde,
Karın ağrısı, bulantı, kusma ve sarılık gibi belirtilerin araştırılmasında,
Sarılığın sebebinin belirlenmesinde,
Aşırı alkol kullananlarda meydana gelen karaciğer hasarının belirlenmesinde,
Karaciğer hastalıklarının tedavisinin izlenmesinde ALT testi yardımcıdır.