e yds nasıl yapılıyor

e yds nasıl yapılıyor

Sınav, YDS’ de olduğu gibi çoktan seçmeli 80 sorudan oluşmaktadır. Sınavda sözcük bilgisi, dil bilgisi, çeviri ve okuduğunu anlama soruları bulunmaktadır.

e-YDS Nerede ve Hangi Tarihlerde Yapılır?  

Ankara Bilkent’ te bulunan ÖSYM Merkez Binasında, 2. katta bulunan Elektronik Sınav Uygulama Salonunda yapılır. Sınavlar İstanbul’da da yapılmaktadır.

e-YDS’ ye Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden önce sınav ücretini yatırmalıdır. (Kredi kartı ile ödeme zorunludur.) Sınav ücretini yatıran adaylar ÖSYM şifresi ile sisteme giriş yaparak, e-YDS sınavı için başvurularını tamamlarlar.

Başvuru sonucunda, başvuru belgenizin bir çıktısını almanız gerekir. ÖSYM şifresi olmayan adayların ise; sınav ücretlerini ödedikten sonra ÖSYM Başvuru Merkezlerinden başvurularını yapmaları gerekir.

e-YDS Başvuru Ücreti Ne Kadardır?
Sınav harcı 130 TL’ dir.

e-YDS Ücreti Nereye ve Nasıl Ödenir?

ÖSYM’ nin resmi internet sitesinde yer alan “ÖDEMELER” kısmından, ÖSYM Kartlı Ödeme Sistemini alanından, T.C. Kimlik numaranızı girerek kredi kartı ile ödemenizi yapabilirsiniz. Bankadan ödeme kabul edilmeyecektir.

e-YDS Ücretleri Hangi Tarihlerde Ödenebilir? 

Sınava katılmak isteyen adaylar sınav ücretini ödeyebilmeye, ( e-YDS’nin başvuru tarihinin ilk günü ) saat 14.00’te başlayacak, kontenjan dolduğunda sona erecektir. Kontenjan dolmadığı takdirde sınav ücreti ödeme işlemi, ilgili e-YDS’nin başvuru tarihinin son günü saat 17.00’de sona erecektir.  Başvurular çok erken, dakikalar içerisinde dolduğu için, bu konuda adaylar çok hızlı hareket etmelidirler. 

e-YDS İçin Gerekli Fotoğraf ve Güncelliği?

Geçerli fotoğraf: Son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraflar geçerli fotoğraftır. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde (ais) kaydı olan adaylardan Sistemde (ais) geçerli bir fotoğrafı (*) bulunmayanlar, fotoğraf güncelleme işlemlerini sadece ilgili sınava başvuru tarihleri içerisinde ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden resmi iş günü ve resmi iş saatinde yaptırmak zorundadır. İlgili sınava başvuru tarihleri içerisinde bu işlemi yaptırmayan adaylara Sınava Giriş Belgesi düzenlenmeyecektir.

e-YDS’ ye Kaç Dakika Kala Sınav Merkezine Gitmek Gerekir? 

Sınav öncesi uygulanacak olan tüm kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerinizin zamanında yapılabilmesi için, sınav merkezinin kapısında, sınavın başlama saatinden en az 30 dakika önce hazır bulunulması gerekmektedir. Sınava girecek adayın yüzü, kimlik kontrollerinin ve onayının yapılabilmesi için açık, herhangi bir şapka-atkı vb. olmadan, tespitini sağlayacak biçimde açık olmalıdır. Sınav başladıktan sonra adayların ilk 110 dakika ve son 15 dakika içinde sınav salonunu terk etmeleri yasaktır.

e-YDS’ye Giderken Yanınızda Bulunması / Bulunmaması Gerekenler Nelerdir?

Nüfus cüzdanınız veya süresi geçerli olan pasaportunuz ve sınav giriş belgeniz KESİNLİKLE yanınızda bulunmalıdır. Bu belgeleri eksiksiz olarak yanında bulundurmayan adaylar, hiçbir şekilde sınava alınmayacaktır.

Bununla birlikte; çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlar + kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş, anahtar, metal para gibi metal içerikli eşyalar  (basit başörtü iğnesi hariç) + her türlü elektronik/mekanik cihazla ve çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlar + her türlü plastik ve cam eşya, cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar + her türlü kesici ve delici alet, ateşli silah ve benzeri teçhizatla, kalem, silgi, kalemtıraş, müsvedde kâğıdı defter, kitap, ders notu, sözlük, dergi, gazete vb. yayınlar, pergel, açı ölçer, cetvel vb. araçlar ile sınav salonlarına KESİNLİKLE girilemez.

e-YDS’ de Cevap Şıkları Nasıl İşaretlenir? 

Doğru olduğu düşünülen seçenek, tıklanarak işaretlenir. Ekranda hazır bulunan “Kullanım Kılavuzunda” da belirtildiği gibi, sınavda verilen cevapların değiştirilmesi mümkündür. 

e-YDS Sonuçları Ne Zaman ve Nereden Duyurulur?

Adaylara sonuç belgesi gönderilmez. Sınavdan 12 – 36 saat sonrasında ( önceki sınavlarda yapılan uygulama ) adaylar sınav sonuçlarını,  T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin resmi sitesinden bağlanarak ( https://sonuc.osym.gov.tr  ) öğrenebilirler.