dekar nedir

dekar nedir

Dekar ve dönüm hakkında bilmeyen arkadaşlara bilgi verelim. Dekar nedir, 1 Dekar kaç dönüm, 1 dönüm kaç dekar yapar? Günümüzde bir çok kişi tarla alım satımı veya konut, sera yapmaktadır. Bu nedenle bu işlemlerde genelde dekar hesabı yapılmaktadır. Dekar hesabını bilmeyen kişiler yanılarak eksik veya fazla yapabilmektedir. Hatta kimi insanlar, her hangi bir eş veya dostuna dekar nedir? 1 dekar kaç dönüm yapar gibi soruları sormaya utanmaktadır. İşte bu nedenle bu tür utangaç insanları bilgilendirmek amaçlı dekar hakkında kısada olsa bilgi paylaşmayı uygun görmüş bulunmaktayız. Dekar ‘ın genel kullanımı şu şekildedir. Örneğin ormana bitişik bir arsanız var. Bu arsanın dekar hesabı ile ormana ait olan kısmını veya ormanın sizden aldığı fazla kısmı rahatlıkla görebilirsiniz. Bu tür sorunlar günümüzde çok yaşanmaktadır.
Dekar nedir?
Dekar, kelime anlamı olarak iki ayrılmaktadır. Ana kelimesi “ar” dan gelmektedir. AR, 100 m2 anlamına gelmektedir. 1 Ar 100 m2 ‘dir. “DEK” ise ar kelimesinin 10 katına tekamül etmektedir. Bu nedenle;
Dek=10xAr=100 toplamda 1000 m2 yani 1 dönüm anlamına gelir.
Şimdi sizlere şöyle bir örnek vererek dekarın anlamını dahada kolaylaştırabiliriz. Elimizde 5 dönüm tarla vardır. 5 dönüm tarla kaç dekar eder?
5 dönüm tarla 5 dekar eder. 5X1000=5.000m2 ‘dir.
Peki 8 dönüm tarla kaç ar eder? 8 dönüm tarla 80 ar eder.
Bu da demek oluyor ki, 80×100=8.000m2 ‘dir.